Wrocław, Krakowska 36-38
Pon – Pt. 9:00 - 17:00
biuro@scandi.pl
(+48) 71 750 06 60

Ekonomicznie i ekologicznie, czyli rowerem przez Dolny Śląsk
Miłośników dwóch kółek stale przybywa, szczególnie widać to w ciepłych miesiącach. Piękna pogoda, wiatr we włosach i długie dni zachęcają do odkrywania nowych tras i miejsc. W ostatnich latach powstało wiele kilometrów ścieżek zarówno w dużych miastach, jak i w ich okolicach. To wszystko wpływa nie tylko na komfort, ale i bezpieczeństwo rowerzystów. Gdzie szukać ciekawych tras w pobliżu Wrocławia?
Rower, choć charakteryzuje się prostą konstrukcją ma wiele do zaoferowania. Może być miłym pretekstem do wycieczek za miasto w wolne popołudnie lub weekend, alternatywnym środkiem komunikacji podczas dojazdu do pracy i szkoły czy okazją do treningu. Przez dekady gama rowerów znacznie się powiększyła, dzięki temu każdy znajdzie pojazd dopasowany do własnych potrzeb i oczekiwań.
Niezależnie od tego, czy chcemy bić kolejne rekordy przejechanych kilometrów, czy szukamy pomysłu na wyprawę krajoznawczą, w okolicach Wrocławia znajdziemy wiele ciekawych tras o różnej długości i poziomie trudności.
Gmina Siechnice – rosnąca siatka tras rowerowych
Liczne okazje do przejażdżek w otoczeniu natury zapewniają m.in. okolice Siechnic. Podwrocławska gmina charakteryzuje się ciekawymi trasami biegnącymi przez urokliwe tereny zielone. Jedną z nich jest szlak rowerowy prowadzący do wieży widokowej w Kotowicach, który stanowi jeden z odcinków Odra Velo. Krótsze i równie interesujące szlaki mające początek w sąsiedztwie Błękitnej Laguny wiodą do Blizanowic i pobliskiego Zalewu Bajkał, a także do Mokrego Dworu.
Na uwagę zasługuję również Rowerowy Szlak Odry stworzony w 2005 roku. Biegnie on z Chałupek położonych w województwie śląskim, przez Opolszczyznę, Dolny Śląsk i kończy się w Kostrzynie nad Odrą. Jednym z odcinków trasy są okolice Siechnic, w tym bogaty przyrodniczo rejon we wschodniej części gminy, w którym planowane jest utworzenie Parku Krajobrazowego Doliny Odry i Oławy.
Wielka pętla Wrocławia i nie tylko
Wrocławska siatka tras rowerowych stale się powiększa, a dobrze skomunikowane osiedla i wyznaczone dla rowerzystów ścieżki skracają czas przejazdu do pracy czy szkoły. Jednak infrastruktura poza praktycznymi celami, spełnia też te rekreacyjne. W samym mieście warto wybrać się na przejażdżkę szlakiem parków miejskich. Urozmaicona trasa łączy Park Zachodni, Park Tysiąclecia, później wzdłuż rzeki Ślęży prowadzi do Parku Grabiszyńskiego, Południowego, Szczytnickiego.
Z kolei Park Brochowski znajdujący się w pobliżu Osiedla Scandi może być początkiem innego szlaku prowadzącego przez tzw. tereny wodonośne Wrocławia. Obszar leżący w południowo-wschodniej części Wrocławia to ponad 880 ha między korytami Odry i Oławy. Trasy biegnące w tej okolicy wyróżniają się wieloma jeziorkami, rozlewiskami i terenami leśnymi.
Inną wartą uwagi trasą jest prowadząca do Grądów Odrzańskich, czyli obszaru objętego programem Natura 2000. Wyruszyć można z wrocławskiego Brochowa w kierunku Siechnic, następnie przejechać przez Łęg i Jelcz-Laskowice. Bogata pod względem przyrodniczym trasa liczy 27 km w jedną stronę.
Rower vs ceny paliwa – 1:0
Podróże rowerem to w przypadku zakorkowanych miast oszczędnością czasu, ale także dawka endorfin i ciekawa forma treningu. Jazda jednośladem przynosi także korzyści finansowe. Te ostatnie są szczególnie poszukiwane w sytuacji drożejącej w błyskawicznym tempie benzyny.
Z najnowszego badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia wynika, że 35% osób przez wysokie ceny paliwa znacznie ograniczyło podróże samochodem. Z kolei trzecia edycja raportu Nationale-Nederlanden wskazuje, że coraz więcej Polaków przesiada się na rower ze względu na jego ekonomiczny, ale i ekologiczny charakter.
Koleje Dolnośląskie przyjazne rowerzystom
Wszystkie trasy wokół Wrocławia już odhaczone? Nie ma problemu, wystarczy zapakować rower do pociągu i ruszyć w poszukiwanie nowych ścieżek. W większości składów znajduje się wyznaczone miejsce przeznaczone dla jednośladów oraz dedykowane uchwyty. Koleje Dolnośląskie poszły krok dalej i w najbliższe wakacje uruchamiają specjalne wagony rowerowe. Mobilne rowerownie będą dostępne od początku lipca na pilotażowej trasie Wrocław-Sobótka-Świdnica.
Dolny Śląsk ma do zaoferowania wiele atrakcyjnych miejsc. Zróżnicowany teren, góry, jeziora, a także piękne miejscowości z bogatą historią i urokliwą architekturą sprawiają, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Nie brakuje tu także niezwykłych Parków Krajoznawczych czy rezerwatów. Dla lubiących adrenalinę i wyzwania świetnie sprawdzą się także górskie obszary. Warte uwagi są m.in. okolice Kłodzka i biegnący tam Singletrack Glacensis, czyli blisko 260 km tras rowerowych o różnej trudności.
Powrót