• Wrocław, Krakowska 36-38
  • Pon – Pt. 9:00 - 17:00
  • biuro@scandi.pl
  • (+48) 71 750 06 60
Długi weekend – odpoczynek bez tłumów turystów

Długi weekend – odpoczynek bez tłumów turystów

W tym roku weekend majowy możemy nieco wydłużyć i wykorzystać czas na aktywny odpoczynek czy relaks w otoczeniu zieleni. Długi weekend to przede wszystkim świetna okazja do eksplorowania lokalnych atrakcji, których wokół Wrocławia nie brakuje. Poza popularnymi kierunkami jak Śnieżka czy Zamek Książ znajdziemy również wiele urokliwych miejsc, które jednocześnie nie wymagają przepychania się przez tłumy turystów. 

Zebraliśmy kilka pomysłów last minute na jednodniowe wycieczki za miasto. Wystarczy mniej niż 2 godziny w aucie czy pociągu, by znaleźć się w niezwykłym otoczeniu i podziwiać piękne krajobrazy.

Aktywny weekend w otoczeniu przyrody

Wędrówka, wyprawa rowerowa, a może kajaki? Nie musimy długo szukać miejsc idealnych do spróbowania wszystkich tych aktywności w pobliżu stolicy Dolnego Śląska. Zróżnicowana przyroda, cisza i piękne krajobrazy towarzyszą między innymi trzem dopływom Odry – Baryczy, Bystrzycy i rzece Bóbr.

Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy

Znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum Wrocławia. Można tu odpocząć m.in przy Jeziorze Mietkowskim, z którego roztacza się urokliwa panorama z Górą Ślęża. Na uwagę zasługuje ścieżka edukacyjna pieszo-rowerowa biegnąca z Jarnołtowa do Kątów Wrocławskich.

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy 

Na obszarze Parku Krajobrazowego znajduje się jeden z największych kompleksów ze stawami rybnymi w Europie. Tworzy go blisko 300 stawów zlokalizowanych w okolicach Żmigrodu i Milicza. Stawy Milickie stanowią jeden z sześciu rezerwatów przyrody w granicach Doliny Baryczy. Są to Olszyny Niezgodzkie – teren chroniący naturalne lasy bagienne czy Wzgórze Joanny, które zabezpiecza stanowiska buka. Będąc w okolicy można również odwiedzić Pałac Radziwiłłów w Antoninie.

Park Krajobrazowy Doliny Bobru

Jeden z 12 Parków Krajobrazowych zlokalizowanych w województwie dolnośląskim to aż 11 tysięcy hektarów zróżnicowanego przyrodniczo i geologicznie terenu. Położony na obszarze

Kotliny Jeleniogórskiej oraz Pogórza Kaczawskiego czy Izerskiego zachwyca pięknymi krajobrazami i szlakami turystycznymi o łącznej długości 100 km. Okoliczną panoramę można podziwiać z aż 8 punktów widokowych – m.in. Góra Zamkowa czy Wzgórze Krzywoustego. Na szczególną uwagę zasługuje Jezioro Pilchowickie stworzone na początku XX wieku na rzece Bóbr. 

Wycieczki z historią w tle

Ciekawa architektura i bogata, niekiedy burzliwa przeszłość towarzyszyła wielu mniejszym miastom leżącym na historycznym Dolnym Śląsku. Przez wieki obszar ten przechodził na zmianę z rąk polskich książąt do Czech i Prus. Wszystkie te wydarzenia wpłynęły na miejscową tradycję i sztukę, czego ślady możemy podziwiać do dzisiaj, 

Świdnica

Miasto położone na południowy-zachód od Wrocławia jest doskonałym przykładem przenikania się religii i kultur. To właśnie tutaj znajduje się jeden z dwóch zachowanych Kościołów Pokoju i jednocześnie największa barokowa świątynia w Europie wykonana z drewna. Bogato dekorowane wnętrze zachwyca i przyciąga wielu miłośników sztuki. Cyklicznie odbywają się tam także koncerty organowe. Będąc w Świdnicy warto odwiedzić także Katedrę św. Stanisława i św. Wacława.

Roztoka

Barokowy zamek należący niegdyś do słynnego rodu Hochbergów (kojarzonych przede wszystkim z Zamkiem Książ) przez dekady był zapomniany. Od kilku lat dzięki staraniom lokalnej fundacji udało się zabezpieczyć obiekt, a obecni właściciele dbają o przywrócenie blasku rezydencji otoczonej pięknym parkiem. Na weekend majowy zaplanowano szereg atrakcji, w tym możliwość zwiedzania z przewodnikiem czy iluminacje świetlne.

Brzeg

Zestawienie zamyka Brzeg-dawna siedziba Piastów Śląskich. Choć dzisiaj mieści się w granicach województwa opolskiego historycznie należy do Dolnego Śląska. Miasto zachwyca piękną starówką z odnowionym niedawno ratuszem. Główną atrakcją jest tu jednak zamek, nazywany niekiedy Śląskim Wawelem. To wszystko za sprawą dziedzińca z bogato zdobionymi krużgankami.

Powrót