• Wrocław, Krakowska 36-38
  • Pon – Pt. 9:00 - 17:00
  • biuro@scandi.pl
  • (+48) 71 750 06 60
Dom w otoczeniu zieleni —  inwestycja w relaks i zdrowie

Dom w otoczeniu zieleni —  inwestycja w relaks i zdrowie

Dom z ogrodem z dala od miejskiego zgiełku i wszechobecnego biegu to marzenie wielu ludzi szukających swojego miejsca. Nie od dziś wiadomo, że otoczenie przyrody działa kojąco na organizm człowieka. Czyste powietrze i cisza dodatkowo poprawiają jakość snu i pozwalają na regenerację po tygodniu wypełnionym po brzegi spotkaniami i niekończącymi się listami „do zrobienia”. Jakie korzyści wynikają z posiadania przydomowego zacisza?

Własny kawałek zieleni pozwala na rozmaite aktywności i daje dużo swobody. Piknik bez wychodzenia poza bramę, kolacja o zachodzie słońca, a może partyjka w badmintona? Możliwości na spędzanie czasu z najbliższymi jest wiele. A co najważniejsze, trawnik kilka kroków od salonu i roślinność na horyzoncie pozwala się zatrzymać, skupić na swoich potrzebach oraz zadbać o swój dobrostan.

Weź oddech i nabierz dystansu

Umiejętność złapania balansu między pracą, pasją, a domem to spore wyzwanie. Ograniczona liczba godzin często utrudnia koncentrację na tym, co dla nas najważniejsze. Czas skupić się na zdrowiu, zadbać o siebie kompleksowo, fizycznie i psychicznie. Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i regularne badania i konsultacje ze specjalistami to podstawa do kolejnych kroków w rozwoju. 

Warto zadbać o zdrowe nawyki, choć pozornie nie jest to łatwe zadanie. Nasz wysiłek z pewnością będzie procentował w przyszłości. Regularne godziny snu, czy odpowiednie nawodnienie korzystnie wpływają na nasze samopoczucie, a nawet odporność. To wszystko wpływa na naszą regenerację, a co za tym idzie ogólne samopoczucie i pozwala z większą energią realizować nowe wyzwania.

Krok w stronę balansu

Nie bez znaczenia jest także ruch i kontakt z naturą, szczególnie w kontekście wielu godzin spędzanych przed ekranem komputera, czy smartfona. Świeże dostawy tlenu to najlepszy prezent dla naszego mózgu. A jeżeli już mowa o spacerach i innych aktywnościach. Jak często zdarza Ci się chodzić boso? W wakacje po plaży nad morzem, czy jeziorem i…koniec. 

W ciągu ostatnich dwóch dekad wiele badań dowiodło, że bezpośredni kontakt stóp z ziemią ma ogromny wpływ na relaks organizmu. Według ekspertów wystarczy od kilku do kilkunastu minut bosego spaceru po trawniku, by poczuć różnicę w codziennym funkcjonowaniu. Czym jest coraz popularniejsze uziemianie i jakie korzyści może przynieść?

Uziemianie – zadbaj o relaks na własnym ogrodzie

Uziemienie to nic innego jak chodzenie boso po ziemi. Systematyczne spacerowanie po trawie czy piasku wpływa na lepsze funkcjonowanie organizmu. Do korzyści, które zauważono w trakcie różnorodnych eksperymentów naukowych, należy też polepszenie jakości oraz głębokości snu, regulacja poziomu kortyzolu czyli hormonu stresu. 

Ponadto wielu praktyków uziemienia wskazuje na znaczące przyspieszenie gojenia się ran, czy redukcje bólu. To, co jednak można uznać za główny cel, który spełnia bezpośredni kontakt z ziemią, jest działanie przeciwzapalne. Z powierzchni nasze organizmy chłoną wolne elektrony, które są pomocne w procesie neutralizowania szkodliwego oddziaływania wolnych rodników. 

Pionierem uziemiania jest Clinton Ober. Jego wieloletnia współpraca z lekarzami i naukowcami potwierdziła, że regularny kontakt  z naturalnym podłożem są bardzo istotne w kontekście zdrowia, a także samopoczucia człowieka. W Scandi dbamy, aby na naszych osiedlach powstawały domy z ogrodami. Tak, by mieszkańcy mogli korzystać z uroków przyrody i regenerować się bez ograniczeń.

Powrót